Přeskočit na hlavní obsah

Komory 16 - Těžaři písku

Průvodce, který tvrdí, že mezi komorskými ostrovy je třeba kupovat lodní lístky a letenky s předstihem se plete. Kdybych chtěl, mohl bych letět už dneska. A cena taky není o tolik jiná. Lodní lístek stojí 70 dolarů a letenka 72 euro (v březnu 2017). Jen je k letence třeba připočítat ještě cestu z letiště zpátky do Moroni, z přístavu se dá dojít kamkoliv pěšky, z letiště to zabere den.

Je libo steak z tuňáka? 
Letenku nechávám jako záložní plán a mířím zpátky do vesnice na snídani. Na tuňáka nemám chuť a  u sousedního stánku kupuji takovou obří sladkou buchtu, asi jako naše vánočka a k pití zase kolu. Přeslazenou fantu po minulé zkušenosti z Oichili už znovu riskovat nehodlám. No co, už jsem snídal i hůř. Tři banány u dalšího pouličního stánku jsou už jenom takový rozmar labužníka.

Na Komorách nejsou sběrači kovů. Oceán to zvládne.

Nechce se mi jít po silnici, tak to chvilku zkouším podél pláže. Dlouho mi to ale nevydrží. Odrazuje mě ta obrovská spousta odpadků a nakonec i skála, která se za vysokého přílivu nedá obejít. Vyplazím se zase zpátky do kopce na silnici a doufám, že si zase někde brzy naberu pitnou vodu. Taky mám pocit, že začínám trpět dehydratací, samotná voda už mi totiž vůbec nejde pít. Ale štěstí přeje připraveným. Cestou na mě ze stromu spadla karambola. Ze školy si pamatuji, že plody obsahují velké množství šťavelové kyseliny (asi jako rebarbora) a při nadměrné konzumaci může v nejhorším dojít k toxické encefalopatii nebo k poškození ledvin.

Tahle je tak kyselá, že vůbec nejde sníst. Při pokusu jí nakrájet mi navíc praskl můj druhý a poslední plastový nožík z Air Kenya. Tak si vždycky ukousnu malý kousek a prolívám ho mezi zuby vodou. Zbytek karamboly protlačím do poslední láhve a mám karambolinádu. Něco jako citronáda, ale mnohem kyselejší.

Za pár dalších kilometrů jsem ve městě. Voda na doplnění tentokrát není z mešity, ale z fontány vedle altánu, kde rokují muži, kteří nemají nic jiného na práci. Ani nehráli MREHU, DOMINO nebo VRCHCÁBY jako jsem viděl všude jinde, kde se sešlo pár chlapů. Jen tak tam seděli a krafali.

A pak už to bylo jenom kousek městem a za dalších pět kilometrů městského provozu jsem našel prodejnu lodních lístků. Chvíli jsme se s prodavačem dohadovali, jestli chci jet lodí druhý den ve 12  AM nebo v poledne. Rozdíl v ceně je 1000 komorousů a ta rychlejší z nich bude v MORONI o hodinu dřív.

Jasně, že jsem vzal tu levnější, nikam nechvátám a za 1000 komorousů budu mít minimálně jednu slušnou večeři. Nebo dva obědy, je totiž čas oběda, tak si postupně dávám dvě kohoutí nohy, nějaké placky a vrchovatě pima omáčky.

Taky jsem se zašel podívat na tu holku se zlatou náušnicí do telekomu, aby mi zprovoznila nefunční data. Podařilo se mi totiž odeslat právě a jenom tu jednu testovací zprávu před třemi dny, že jsem v pořádku. Reklamace zakoupené služby v řeči, kterou vůbec neovládám. Připadám si jako Richard Genzer v Partičce. Scénka reklamace, ve které každý hrajeme ten svůj part. Jenom mám pocit, že ona se moc nesnaží.

Nakonec přepínám mobil do francouzštiny a nechávám náušnici přesunout kredit na volání do kreditu na data. Je to úspěch, chvilku to totiž vypadalo, že mi bude chtít prodat nejenom novou simku s kreditem, ale rovnou celý telefon.

Mám data a celé odpoledne, abych se dostal někam dál. Štráduji to tedy z města na jih kolem přístavních skladů plných vůně hřebíčku. Půjdu další tři hodiny a najdu si místo na koupání v moři a přespání. Ráno v 9 mám být v přístavu, tak abych to zpátky pohodlně stihl.

Ve městě je k dispozici i stomatologická ordinace.
Minimálně hodinu mi ale trvá, než se vůbec vymotám za přístavem z města. Na předměstí se taky úplně poprvé setkávám s náznakem nepohostinnosti. Nějaká ženská s nabíleným obličejem je nespokojená, že jsem jí nepozdravil a jinou naproti přes ulici ano. Chvilku jde za mnou a celou cestu řve: Bon žůr, muzungu! Chlápek, který jde zrovna v tu chvíli vedle mě, začal asi po pátém halekání zuřivě gestikulovat oběma mačetami. Držel je teda v jedné ruce, takže byl, víc než mně, nebezpečný sám sobě. Do té gestikulace si hlasitě stěžuje všem, kteří jdou zrovna proti nám. Možná na tu křičící ženskou, ale taky dost dobře na protivného muzungu, který tu chodí a neumí ani pozdravit.

Možná to bylo úplně jinak a třeba zrovna vychvaloval nově nabroušená ostří těch mačet, ale dobrý pocit jsem z něho neměl. Nakonec ho zastavil protijdoucí pán v dželabě. Toho jsem pozdravil pěkně zdvořile a nahlas „Salam Alejkum“. „Alejkum salam“, odpověděl a pak se dal do řeči s tím křiklounem s mačetami a trochu ho zdržel. Ženskou s bílým obličejem už jsme setřásli dávno, teď jsem jenom přidal do kroku a ztratil jsem ty dva z doslechu i dohledu.

Pak už to netrvalo dlouho a byl jsem z města venku. Hned za posledním městským domem (bylo to nějaké skladiště) je ze silnice zase děravý tankodrom. Sem tam po něm prokličkuje auto nebo motorka. Silnice kopíruje pobřeží a já vidím kus před sebou, jak se ve vrcholícím odlivu v ustupující vodě koupe spousta lidí. Dokonce je na pobřeží čisto a nepovalují se tam žádné odpadky. Konečně se možná vykoupu i v moři.

A pak jsem přišel blíž a vidím, že se nekoupou. Jeden po druhém se brodí na břeh s velikým zeleným pytlem od pákistánské dlouhozrnné rýže a obsah vylévají na obrovské hromady na břehu. Ti lidé, nebyli to jenom chlapi, ale i ženské a sotva odrostlé děti, vláčí z moře na břeh jeden pytel za druhým. Těžili písek. Zhruba 500 metrů od břehu naplnili pytel a na hlavě nebo na ramenou ho dovlekli ke břehu. Tam ale byla asi deset metrů vysoká zeď se schodištěm a teprve 50 metrů od ní stál nákupčí a čárkoval počet pytlů pro každého nosiče. 50 komorousů (2,50 Kč) za pytel.

Podle nápisů bylo v pytlích původně 25 kg rýže, o kolik víc ale váží stejný objem mokrého písku, vůbec nedokážu odhadnout. Chvilku jsem ten feudální těžební průmysl pozoroval a pak jsem zase vyrazil dál. 

Na vykoupání mě přešla všechna chuť.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Lékárníci ve filmu - Básníci

  Popelky filmové produkce Zábava se tu nekoná, noc je jak černá madona, jen když se půlnoc přiblíží, princezna smutná za mříží čeká, že někdy zazvoní spanilý rytíř na koni. Znáte? Pamatujete si? Čtvrtý díl básnické série se začal připravovat v roce 1992. Tereza Brodská se v roli čerstvé absolventky farmaceutické fakulty Ute [1] chystá sloužit noční, lékárenské službě se pomalu krátí dech a u Bednaříků v Trutnově se finišuje s převodem úplně první lékárny do soukromých rukou. V době premiéry (22. 7. 1993) bylo Tereze Brodské 25 let, já měl za sebou druhý ročník a Ondra Bednařík na rozhodnutí o přijetí na farmaceutickou fakultu teprve čekal. Film považovali mnozí kritici za nejhorší ze série a režiséru Kleinovi dávali za vinu přílišný důraz na karikování tehdejších reálií a také vtipy příliš laciné a unavené. Možná ano. Na rozdíl od předchozích tří dílů, ze kterých měla Karolína (na fakultě ta hezčí a pečlivější polovina naší dvojice) ...

Téměř 2 miliony rizikových balení

Dne 5. září informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv o závadě v jakosti minimálně jedné (ale až tří šarží) pro 5 léčivých přípravků Atram, Neurol (dvě různé síly), Oxazepam a Prednison. Celkem 8 šarží a zhruba 60 000 balení. Zjištěná závažnost rizika byla důvodem pro rozhodnutí stáhnout uvedené vadné šarže všech výše uvedených přípravků až z úrovně pacientů a dalších 50 000 balení ze zdravotnických zařízení.  Celkem 110 000 balení pouze v České republice a dalších zhruba 1 milion 800 tisíc v evropském měřítku. Pojem „závada v jakosti“ je v informaci SÚKL vysvětlen větou: „… je možné, že balení bude obsahovat jiný lék, než jaký mu byl původně vydán.“ Co takové eufemické vysvětlení znamená v praxi a jak rozumět odůvodnění? V praxi to znamená, že nikdo není schopen odhadnout, jaké účinné látky jsou v tabletách toho, kterého léčivého přípravku. A možných kombinací záměn může být mnoho. Od relativně málo rizikov...

Lékárníci ve filmu - Síť lékáren Dobrodinec, doktor Martin, paní Kunešová a ti druzí

Když už píšeš o těch filmech s lékárnickými rolemi, napiš, prosím, taky o tom děsným seriálu Doktor Martin. Hraje ho Donutil a říká lékárnici paní Kunešová... A mám to. A to jsem o seriálech nechtěl psát vůbec. Na přání udělám vyjímku. A vezmu to z jedné vody na čisto. Jak to s těmi seriály vlastně je, hlavně s těmi nekonečnými. Doktor Martin   měl být komediální seriál. Česká televize natočila 2 řady, a tou druhou řadou to skončilo. V diskusi na webu lékárnické komory se k seriálu objevilo několik nelichotivých poznámek, zejména kvůli charakteru posta vy lékárnice Sandry Kunešové.  foto: Česká televize Hrála jí Milena Steinmasslová a vcelku věrohodně ztvárnila scénářem předepsané charakterové vlastnosti Blběny Obecné (to mám z jiného mailu), jež je stižena mírnou hysterií a lehkou hypochondrií. A že jí namachrovaný profesor a chirurgická kapacita z velkoměsta říká paní Kunešová? No a co. V jiném seriálu z lé...