Přeskočit na hlavní obsah

一 Je v Číně


Hanka odjíždí na rok do Číny. Studovat.


Přípravnou fázi vynechávám, někdy možná doplním. Tohle je první zpravodajství, jak trochu neuspořádaně chodilo z cesty a prvních dnů:

Den 0

Xian, přestupní stanice a objevila jsem první problém. Nechala jsem doma Revolut kartu. (moje poznámka: REVOLUT je platební multiměnová prepaid karta, doporučuji všem cestovatelům, ale zřejmě jsem se s jejím zařizováním namáhal zbytečně)

PS: všude je vedro

O 3 hodiny později – místní čas 19:30

Maminko jsem v Changsha!

Facebook, Messenger ani WhatsApp nefungují. Mám místní simku, byla pěkně drahá, vlastně vůbec nevím, co na ní je, ale mám data. 

Jela jsem taxi, nejdražší jízda, co jsem kdy zažila, ale nedá se svítit, hlavně, že jsem v budově pro mezinárodní studenty areálu university.

Jsem ráda, že mám kde spát! Tatínkovo balení je nejlepší, ale vydolovat ručník bude oříšek. 

Piš mi co nejvíc, prosím, SMS na české číslo mi teď nepřijde a všechny kamarády mám na  Messengeru, tak jsi moje jediné spojení s domovem. Doufám, že si brzy najdu kamarády! Je to složité. Anglicky umí málokdo, i když umí je to takové eeeh a nejisté, nemůžu si psát s kamarády a najít si něco na internetu jde taky jen těžko. Skoro nic se nenačítá... 

Chvilku nefungoval ani mail, dost jsem se lekla. Teď jsem na pokoji. Bylo to složitý. Jsem v pořádku. 

Potkala jsem zahraničního studenta, který mluví anglicky, odvedl mě na kolej a teď mi šel sehnat peřiny. Je tu třetím rokem, umí čínsky. 

Zapomenout kartu je dost nepříjemná situace, ale věřím, že to zvládnu! 

Den 1 – zpráva do školy a domů vlastně taky

Právě stojím v přijímací kanceláři čínské university a čekám. (Je 11:08)
Nakonec jsem měla kde spát, ubytovali mě na koleji v 9 večer a dnes, až budu zaregistrovaná, bych se měla stěhovat jinam. 

Je tu velmi horko a vlhko. Všude běží klimatizace. Všechno je obrovské, doprava rušná, podle mého zmatená. S angličtinou je to tady složitější, ale najdou se lidé, kteří umí.

Email je jediné médium, přes které mohu komunikovat, většina stránek a aplikací je blokovaná. 

Na pátý pokus jsem si dnes konečně úspěšně nainstalovala WeChat. Mají to tady všichni a jinak se tu nekomunikuje a vlastně se pomocí WeChat i platí.


Skupinový chat s rodiči 19:30 v ČR 1:30 Čína
H:
Hodinu jsem uklízela. 
Utřela jsem stůl. Utřela jsem ho tolikrát, že jsem si raději mohla koupit jiný při těch cenách, co tu mají.
Umyla jsem zrcadlo i umyvadlo. Umyvadlo je pořád hnusné a špinavé a neumytelné. A teče a jsou v něm díry.
Utřela jsem věšák na ručníky a opláchla celou koupelnu. Místo desinfekce jsem použila sprchový gel.

Táta:
Neměla bys radši jít spát, máte už strašně pozdě...

Maminka:
Proč, když tak pěkně uklízí?

Den 3 – odpovědi na smršť otázek

Jak bydlíš?
Bydlet se tu dá.  Mám pokoj sama pro sebe. Je to jako apartmán. 2 pokoje (postel, stůl, 2 židle) mají společné umyvadlo + koupelnu (sprcha a turecký záchod) a místnost, kde je trojsedačka (ne gauč, spíš lavička) konferenční stolek (má asi metr a půl) a velká skříň, která dost smrdí a televize. Bude to tu fajn. Jen to chce generální úklid. 
Sehnat hadr je nadlidský úkol. Všude mají jen ručníky nebo mop. (Všude = byla jsem na 2 místech) Mám rozkošný mop. Musím ho vyfotit, než s ním vytřu. Pak už tak rozkošný nebude. 
Spolubydlící tu zatím není. 

Jak se dorozumíváš?
Čínsky umím pozdravit a poděkovat, takže anglicky. Naštěstí se většinou najde někdo, kdo pro mě překládá, když potřebuju mluvit s tetama na recepci nebo v obchodě. 
Sranda byla, když mi opravář dnes ráno vysvětlovat, že si můžu v umyvadle umýt ruce až za 2 hodiny. (Byly v něm 2 dírky a kolem odpadu to protékalo, minimálně půlka na podlahu. Naštěstí jsem to zjistila hned a nelila tam nic nechutného.) Lepidlo tu smrdí ještě teď.
On neuměl anglicky. Já čínsky. Co všechno mi řekl nevím. Pochopila jsem gesto mytí rukou a ukazoval 2 na prstech a na mobilu. 

Už jsi byla ve škole?
Nebyla. Včera jsem se zaregistrovala na studijním. Dneska jsem se byla zeptat, kdy mi začíná škola. Paní na studijním mi pověděla, že napřed půjdu na lékařskou prohlídku a na policii (povolení k trvalému pobytu, všichni zahraniční studenti, co zůstávají déle než půl roku, musí) a až to bude hotové, ukáže nám školu a nemocnici. Takže vlastně ani nevím, kdy mi začíná škola. 
K doktoru i na policii půjdeme společně (zahraniční studenti) a zorganizuje to škola. 
Kdy nevím. Dají mi vědět. 

Jací jsou na tebe lidé? Jsou hodní?
Moc hodní. Ochotní. Nápomocní. 
Spoustu lidí (asi 4) mi nabídli, že za mě něco zaplatí. (Myslím, že každý z nich mi nakonec něco zaplatil.) Peníze zpátky nechtějí.
Platí se tu mobilem. Já zatím nemůžu. Potřebuju účet v bance. Byla jsem ho dnes zařizovat, ale mají moc žádostí (jsem šestnáctá), takže mi zavolají příští týden. Do té doby budu platit hotově. 
I na trhu venku se platí mobilem. Oskenuješ QR kód, napíšeš částku, co ti obchodník řekne, a zadáš PIN. Pak už jen ukážeš mobil prodejci. Často na to ani nekoukají. Věří si. (Předpokládám) 






Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Lékárníci ve filmu - Básníci

  Popelky filmové produkce Zábava se tu nekoná, noc je jak černá madona, jen když se půlnoc přiblíží, princezna smutná za mříží čeká, že někdy zazvoní spanilý rytíř na koni. Znáte? Pamatujete si? Čtvrtý díl básnické série se začal připravovat v roce 1992. Tereza Brodská se v roli čerstvé absolventky farmaceutické fakulty Ute [1] chystá sloužit noční, lékárenské službě se pomalu krátí dech a u Bednaříků v Trutnově se finišuje s převodem úplně první lékárny do soukromých rukou. V době premiéry (22. 7. 1993) bylo Tereze Brodské 25 let, já měl za sebou druhý ročník a Ondra Bednařík na rozhodnutí o přijetí na farmaceutickou fakultu teprve čekal. Film považovali mnozí kritici za nejhorší ze série a režiséru Kleinovi dávali za vinu přílišný důraz na karikování tehdejších reálií a také vtipy příliš laciné a unavené. Možná ano. Na rozdíl od předchozích tří dílů, ze kterých měla Karolína (na fakultě ta hezčí a pečlivější polovina naší dvojice) ...

Téměř 2 miliony rizikových balení

Dne 5. září informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv o závadě v jakosti minimálně jedné (ale až tří šarží) pro 5 léčivých přípravků Atram, Neurol (dvě různé síly), Oxazepam a Prednison. Celkem 8 šarží a zhruba 60 000 balení. Zjištěná závažnost rizika byla důvodem pro rozhodnutí stáhnout uvedené vadné šarže všech výše uvedených přípravků až z úrovně pacientů a dalších 50 000 balení ze zdravotnických zařízení.  Celkem 110 000 balení pouze v České republice a dalších zhruba 1 milion 800 tisíc v evropském měřítku. Pojem „závada v jakosti“ je v informaci SÚKL vysvětlen větou: „… je možné, že balení bude obsahovat jiný lék, než jaký mu byl původně vydán.“ Co takové eufemické vysvětlení znamená v praxi a jak rozumět odůvodnění? V praxi to znamená, že nikdo není schopen odhadnout, jaké účinné látky jsou v tabletách toho, kterého léčivého přípravku. A možných kombinací záměn může být mnoho. Od relativně málo rizikov...

Lékárníci ve filmu - Síť lékáren Dobrodinec, doktor Martin, paní Kunešová a ti druzí

Když už píšeš o těch filmech s lékárnickými rolemi, napiš, prosím, taky o tom děsným seriálu Doktor Martin. Hraje ho Donutil a říká lékárnici paní Kunešová... A mám to. A to jsem o seriálech nechtěl psát vůbec. Na přání udělám vyjímku. A vezmu to z jedné vody na čisto. Jak to s těmi seriály vlastně je, hlavně s těmi nekonečnými. Doktor Martin   měl být komediální seriál. Česká televize natočila 2 řady, a tou druhou řadou to skončilo. V diskusi na webu lékárnické komory se k seriálu objevilo několik nelichotivých poznámek, zejména kvůli charakteru posta vy lékárnice Sandry Kunešové.  foto: Česká televize Hrála jí Milena Steinmasslová a vcelku věrohodně ztvárnila scénářem předepsané charakterové vlastnosti Blběny Obecné (to mám z jiného mailu), jež je stižena mírnou hysterií a lehkou hypochondrií. A že jí namachrovaný profesor a chirurgická kapacita z velkoměsta říká paní Kunešová? No a co. V jiném seriálu z lé...