Přeskočit na hlavní obsah

O medovém ránu, pitomé odvaze a pozdní zbabělosti

Pohádky z mise v Jižním Súdánu

Tahle rána jsou kouzelná. Slunce vychází krátce před sedmou hodinou, a protože je chladno na zdejší poměry, místní vytáhli roláky. Pro Evropana neotužilého a rozmazleného ústředním topením je to pořád hic. Jen ráno je ještě svěží (ten hic).

Poprvé po měsíci tady jsem si k snídani namazal místní „housku“ máslem a medem. Není takový, jaký si pamatuji z domova, ale je místní - Jihosúdánský. Píšou na něm, že jeho nákupem podporujeme drobné včelaře.

Od snídaně se pomalu loudám „do práce“ a najednou vidím vedle nejmenšího z „mých“ lékárenských skladů chlápka v kombinéze. A tím nemyslím montérky, ale rovnou takovou tu kombinézu do vysoce nakažlivého prostředí, gumovou, přetlakovou, s utěsněnou kuklou a plexisklem. Nebýt toho, že jsem před dvaceti lety viděl film Smrtící epidemie s Dustinem Hoffmannem, myslel bych, že mi vedle lékárny přistál Jihosúdánský kosmonaut. A jak se tak rozmýšlím, jestli ho mám vyfotit nebo si protřít oči, jestli se mi to nezdá jako následek užívání meflochinu, koukám, že bere roha. 

Photo © Warner Bros Pictures
Normálně zdrhá a mává kolem sebe zuřivě rukama.

Večer před tím jsem byl na „medical“ mítinku pozorný, u snídaně byl klid a jediná „horká“ událost, kterou jsem v noci slyšel z vysílačky, byl postřelený mládenec, operovaný ve 4 ráno. Byl pitomě odvážný, když se vydal na kradení krav. To je tady místní kolorit vnímaný asi tak, jako u nás podřezávání májky. I přitom někdo občas přijde k úrazu a to tu májku nehlídáme s flintama jako místní svoje krávy. Ale možná to nebylo kradení dobytka, možná byl pitomě odvážný v jiné nebezpečné situaci, špatně odhadl riziko a začal utíkat pozdě. Koupil to do zad někde nad pravou ledvinou (tu to netrefilo), výstřel podbřiškem s poraněním střev a rekta.

Na včerejším hlášení nic, v noci až na tu operaci nic, u snídaně nic. Bezpečně tedy vím, že nemáme v nemocnici žádnou vysoce a smrtelně nakažlivou chorobu. Nic nechápu, odvážně pokračuji ke skladu, pohledem doprovázím komickou figurku zdrhajícího kosmonauta a cukají mi koutky.

Ve chvíli, kdy mě napadlo, kde ve skladu asi ty obleky jsou, mě něco štíplo do ramene. Koukám včelka, chudinka, teď umře. Vytahuji žihadlo a říkám si, žádnou paniku ani rychlé pohyby, pěkně pomalu, v klidu. Další včela, co kolem mě bez většího zájmu proletěla, se najednou začíná vracet a já pomalu začínám chápat jak ten oblek, tak ten úprk. Moc pomalu. Včela mi zabzučí ve vlasech a úplně neomylně mě bodá centimetr vedle díry po prvním žihadle.

A bzučení sílí.

Odhazuji pitomou odvahu a zbaběle zdrhám jako ten kosmonaut, bez kombinézy a naboso. Ještě před startem jsem zul žabky; pro běh jsou na nic a aspoň se mám čím bránit.

Jestli jste viděli od Hitchcocka film Ptáci, tak tohle byl podobný scénář se včelami. První žihadlo byl jen zástřel pro další feromonicky naváděné kamikadze; atraktant a značkovač pro další střely naváděné na měkký cíl.

Lopatka…, druhá…, bedra.  Au! Do zad celkem osm, další do levého stehna a lýtka a ještě jedna do pravé ruky.

Vytahuji žihadla a poslouchám vzdálený hlas diváků, kteří se v bezpečné vzdálenosti snaží nesmát . Sice jsem pochopil, že jestli budu potřebovat adrenalin, mám si ho cestou zpátky přinést i s jehlou a stříkačkou, ale já zpátky nejdu. Zavírám se v lékárně a nastavuji záda klimatizaci.

Naštěstí jsem z domova očkovaný od mala. Otoky zmizely rychle (kosmonaut má jednu obrovskou bouli velikosti manga od JEDNOHO žihadla, já tečky menší než od komárů), jenom to podkoží je trochu ztuhlé a brní při doteku.

Dneska budu spát na břiše a zítra si dám k snídani radši zase mangovou marmeládu.   


30. 11. 2016, Nemocnice Lékařů bez hranic, Agok, oblast Abyei, Jižní Súdán


Příspěvky a názory zde jsou mé a nemusí reprezentovat stanoviska Lékařů bez hranic.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Lékárníci ve filmu - Básníci

  Popelky filmové produkce Zábava se tu nekoná, noc je jak černá madona, jen když se půlnoc přiblíží, princezna smutná za mříží čeká, že někdy zazvoní spanilý rytíř na koni. Znáte? Pamatujete si? Čtvrtý díl básnické série se začal připravovat v roce 1992. Tereza Brodská se v roli čerstvé absolventky farmaceutické fakulty Ute [1] chystá sloužit noční, lékárenské službě se pomalu krátí dech a u Bednaříků v Trutnově se finišuje s převodem úplně první lékárny do soukromých rukou. V době premiéry (22. 7. 1993) bylo Tereze Brodské 25 let, já měl za sebou druhý ročník a Ondra Bednařík na rozhodnutí o přijetí na farmaceutickou fakultu teprve čekal. Film považovali mnozí kritici za nejhorší ze série a režiséru Kleinovi dávali za vinu přílišný důraz na karikování tehdejších reálií a také vtipy příliš laciné a unavené. Možná ano. Na rozdíl od předchozích tří dílů, ze kterých měla Karolína (na fakultě ta hezčí a pečlivější polovina naší dvojice) ...

Téměř 2 miliony rizikových balení

Dne 5. září informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv o závadě v jakosti minimálně jedné (ale až tří šarží) pro 5 léčivých přípravků Atram, Neurol (dvě různé síly), Oxazepam a Prednison. Celkem 8 šarží a zhruba 60 000 balení. Zjištěná závažnost rizika byla důvodem pro rozhodnutí stáhnout uvedené vadné šarže všech výše uvedených přípravků až z úrovně pacientů a dalších 50 000 balení ze zdravotnických zařízení.  Celkem 110 000 balení pouze v České republice a dalších zhruba 1 milion 800 tisíc v evropském měřítku. Pojem „závada v jakosti“ je v informaci SÚKL vysvětlen větou: „… je možné, že balení bude obsahovat jiný lék, než jaký mu byl původně vydán.“ Co takové eufemické vysvětlení znamená v praxi a jak rozumět odůvodnění? V praxi to znamená, že nikdo není schopen odhadnout, jaké účinné látky jsou v tabletách toho, kterého léčivého přípravku. A možných kombinací záměn může být mnoho. Od relativně málo rizikov...

Lékárníci ve filmu - Síť lékáren Dobrodinec, doktor Martin, paní Kunešová a ti druzí

Když už píšeš o těch filmech s lékárnickými rolemi, napiš, prosím, taky o tom děsným seriálu Doktor Martin. Hraje ho Donutil a říká lékárnici paní Kunešová... A mám to. A to jsem o seriálech nechtěl psát vůbec. Na přání udělám vyjímku. A vezmu to z jedné vody na čisto. Jak to s těmi seriály vlastně je, hlavně s těmi nekonečnými. Doktor Martin   měl být komediální seriál. Česká televize natočila 2 řady, a tou druhou řadou to skončilo. V diskusi na webu lékárnické komory se k seriálu objevilo několik nelichotivých poznámek, zejména kvůli charakteru posta vy lékárnice Sandry Kunešové.  foto: Česká televize Hrála jí Milena Steinmasslová a vcelku věrohodně ztvárnila scénářem předepsané charakterové vlastnosti Blběny Obecné (to mám z jiného mailu), jež je stižena mírnou hysterií a lehkou hypochondrií. A že jí namachrovaný profesor a chirurgická kapacita z velkoměsta říká paní Kunešová? No a co. V jiném seriálu z lé...