Přeskočit na hlavní obsah

Komory 20 - Komorská pohostinnost


Do Moroni jsme nepřipluli za soumraku, když jsem vyšel z lodi, byla venku černočerná tma. Zkoušel jsem Nakšimu volat i psát, ale nebere mi to a nedpovídá. Na CHATEAU jsem nikdy před tím nešel potmě, ale určitě tam trefím. U Elamina je tma a ticho, restaurace Legenda, kde jsem měl před týdnem kuřecí nohy, je zavřená, tak pokračuji kolem servisu/vrakoviště do hloubi slumu až k Nakšiho příbytku. Není doma – ani jsem to nečekal, ale než jsem odjel, ukázal mi, kde schovává klíče. 

Ale vůbec jsem je nepotřeboval, nebylo zamčeno.

Uvnitř shodím bágl, svalím se do gauče ze zadní sedačky starého Renaulta a píšu Nakšimu další SMSku. Odpověděl až za hodinu, to už jsem stihnul nanosit vodu z veřejného vodovodu (o tom už jsem psal) a zapojil elektřinu spojením dvou drátů. Nakši říká, že je v Mitsamiouli a dnes už se nevrátí, spíš až zítra později odpoledne nebo večer. Já mám ale určitě zůstat u něj a cítit se jako doma. Uvidíme se prý zítra večer a pojedeme na pláž. Tolik o pohostinnosti a otevřenosti místních lidí.

Ráno to vypadalo na horko, posnídal jsem poslední vločky ze železné zásoby a na sluníčko rozložil všechny moje navlhlé věci. To v reálu znamená všechny věci. Na dvorku od minulého týdne přibyly nějaké nové vlnité plechy, tak jsem jeden z nich otapetoval dolarovými bankovkami. Ani radši nemyslím na to, kolik peněz suším na dvorku slumového domku uprostřed chudinské čtvrti hlavního města jednoho z nejchudších afrických států.

Když jsem všechno jakž takž usušil a přerovnal, vybalil jsem z báglu všechny těžší zbytečnosti a vydal se do města. Chci se kouknout do Agentury, která nabízí výstupy na Sopku, ještě bych to před odjezdem stihnul. Ale je neděle a navíc mimosezóna, mají zavřeno. Alespoň obejdu historické centrum, projdu obrovským tržištěm přeplněným čínským levným zbožím a nakonec skončím nedaleko přístavu ve stínu velikého mangovníku.

Místní muži tu tvoří různé hloučky a hrají. Někde karty, někde domino a taky jiné hry. Původně byly deskové, ale tady je hrají černými a bílými kameny mezi čárami namalovanými na zem do prachu. Až na domino žádnou z her neznám.  Klid nedělního poledne naruší jenom jeden rozčilený a asi obehraný chlápek z karetního hloučku, ale na kolty ani rvačku nedošlo.

Pozoruji lodě v přístavu a mezi nimi i jednu obrovskou kontejnerovou loď, která čeká na vyskladnění nákladu. Že odsud poveze hřebíček, vanilku a Ylang ylang vím, ale vůbec mi není jasné, co všechno veze v tolika mrazících kontejnerech. Později se od Nakšiho dozvím, že jsou v nich mimo jiné i moje oblíbená kohoutí stehna (mražená a horní, všude jsem tu dostal jenom horní) a že se dovážejí z Koreje. A já si bláhově myslel, že jsou místní.

Mám data v mobilu a v neděli snad všichni moji blízcí a kamarádi mají čas. Píšu si na všechny světové strany. Dokonce dojde i na telemedicínu. Kamarádka (pro citlivost diagnózy nebudu jmenovat), která je právě na dlouhé cestě Vietnamem, potřebuje konzultaci kvůli hemoroidům. Po několika zprávách a fotografiích se shodneme, že to nebudou hemoroidy, ale nějaký cizopasník. Pravděpodobně škrkavky nebo hlístice. Píšu jí název a dávkování léku, který si má pořídit v lékárně, a v té chvíli zjistím, že za mnou na lavičce dělá nějaký chlápek osvětu proti střevním parazitárním onemocněním. Má zalaminovanou prezentaci s fotkami různých červů a ke každému vždy obrázek s názvem a dávkováním léku. V terapii jsme se spolu shodli, taky doporučuje půl gramu mebendazolu ve dvou dávkách.


Z hracích hloučků se mezi tím staly hloučky diskusně politické. Píšu to dceři Hance a ta se ptá, jestli jim rozumím. Nerozumím, ale poznám to. Nejdřív se snaží přesvědčit navzájem o své pravdě. Pak se trochu pohádají a nakonec se najde nějaký rozumný mezi nimi, který je uklidní prohlášením, že po volbách už je to úplně jedno a s tím se nedá nic dělat.

Jdu zpátky na Chateau, chci Nakšiho překvapit. V batohu jsem totiž našel elektrikářskou izolační pásku, tak alespoň zabezpečím všechny zakroucené spojené dráty. Krásně a pečlivě zaizoluji každý spoj, některé překlemuji a mám dobrý pocit, že jsem zvýšil bezpečnost Nakšiho obydlí. Povede se mi taky zprovoznit dva vypínače, takže napříště už nikdo nebude muset potmě spojovat očko s drátěným háčkem.

Nakši přijel zpátky, když se začalo stmívat. Převlékl si tričko a zavelel: „Najdi si plavky, jede se na pláž!“



Komentáře

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Lékárníci ve filmu - Básníci

  Popelky filmové produkce Zábava se tu nekoná, noc je jak černá madona, jen když se půlnoc přiblíží, princezna smutná za mříží čeká, že někdy zazvoní spanilý rytíř na koni. Znáte? Pamatujete si? Čtvrtý díl básnické série se začal připravovat v roce 1992. Tereza Brodská se v roli čerstvé absolventky farmaceutické fakulty Ute [1] chystá sloužit noční, lékárenské službě se pomalu krátí dech a u Bednaříků v Trutnově se finišuje s převodem úplně první lékárny do soukromých rukou. V době premiéry (22. 7. 1993) bylo Tereze Brodské 25 let, já měl za sebou druhý ročník a Ondra Bednařík na rozhodnutí o přijetí na farmaceutickou fakultu teprve čekal. Film považovali mnozí kritici za nejhorší ze série a režiséru Kleinovi dávali za vinu přílišný důraz na karikování tehdejších reálií a také vtipy příliš laciné a unavené. Možná ano. Na rozdíl od předchozích tří dílů, ze kterých měla Karolína (na fakultě ta hezčí a pečlivější polovina naší dvojice) ...

Téměř 2 miliony rizikových balení

Dne 5. září informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv o závadě v jakosti minimálně jedné (ale až tří šarží) pro 5 léčivých přípravků Atram, Neurol (dvě různé síly), Oxazepam a Prednison. Celkem 8 šarží a zhruba 60 000 balení. Zjištěná závažnost rizika byla důvodem pro rozhodnutí stáhnout uvedené vadné šarže všech výše uvedených přípravků až z úrovně pacientů a dalších 50 000 balení ze zdravotnických zařízení.  Celkem 110 000 balení pouze v České republice a dalších zhruba 1 milion 800 tisíc v evropském měřítku. Pojem „závada v jakosti“ je v informaci SÚKL vysvětlen větou: „… je možné, že balení bude obsahovat jiný lék, než jaký mu byl původně vydán.“ Co takové eufemické vysvětlení znamená v praxi a jak rozumět odůvodnění? V praxi to znamená, že nikdo není schopen odhadnout, jaké účinné látky jsou v tabletách toho, kterého léčivého přípravku. A možných kombinací záměn může být mnoho. Od relativně málo rizikov...

Lékárníci ve filmu - Síť lékáren Dobrodinec, doktor Martin, paní Kunešová a ti druzí

Když už píšeš o těch filmech s lékárnickými rolemi, napiš, prosím, taky o tom děsným seriálu Doktor Martin. Hraje ho Donutil a říká lékárnici paní Kunešová... A mám to. A to jsem o seriálech nechtěl psát vůbec. Na přání udělám vyjímku. A vezmu to z jedné vody na čisto. Jak to s těmi seriály vlastně je, hlavně s těmi nekonečnými. Doktor Martin   měl být komediální seriál. Česká televize natočila 2 řady, a tou druhou řadou to skončilo. V diskusi na webu lékárnické komory se k seriálu objevilo několik nelichotivých poznámek, zejména kvůli charakteru posta vy lékárnice Sandry Kunešové.  foto: Česká televize Hrála jí Milena Steinmasslová a vcelku věrohodně ztvárnila scénářem předepsané charakterové vlastnosti Blběny Obecné (to mám z jiného mailu), jež je stižena mírnou hysterií a lehkou hypochondrií. A že jí namachrovaný profesor a chirurgická kapacita z velkoměsta říká paní Kunešová? No a co. V jiném seriálu z lé...