Přeskočit na hlavní obsah

Komory 18 - Valící se kameny


Je už úplná tma, oheň po večeři už kvůli nedostatku paliva dohořel. Po noční koupeli si hovím v hamace a naplno využívám výdobytků mobilní datové komunikace. Potřebuji se s někým podělit. Napsal jsem domů a poslal pár fotek. Nikdo ale neodpovídá, tak ještě píšu zprávu pro Tomáše, který by touhle dobou měl balit na cestu domů. Tom odpovídá obratem. Za pět dní končí v Agoku a na zítra chystá místo rozlučkové párty fotbalový turnaj. Taky se mi omlouvá za utopenou zahrádku s rajčaty a ptá se, jak se mám.

Z takových mraků by mohlo i zapršet
Rajčata kdesi daleko v mojí zahrádce jsou v tuhle chvíli asi to poslední, o co se starám. Tak píšu:
-         Jsem uvězněný přílivem na zapomenuté pláži. Sice jsem si to naplánoval, ale teď nejsem úplně rád, že není úniková cesta. Za mnou je skála, přede mnou oceán a čáru nejvyššího přílivu mám přímo pod zadkem. Jestli je to, jak myslím, musím ráno vypadnout za odlivu kolem čtvrté nebo horolezit po té stěně za mnou asi 100 metrů skoro kolmo vzhůru.
I přes rádoby obavný tón té zprávy se mám krásně. Mám, kde spát, jsem po jídle a všude kolem je nádherná kulisa téměř opuštěného kousku pláže malinkatého sopečného ostrůvku v Indickém oceánu, do kterého zapadá červený sluneční kotouč.

A pak, jako názorná ukázka pomíjivosti kouzla okamžiku se v jednu chvíli stalo najednou několik věcí. Nejdřív někdo vypnul cikády. Jako kdyby cvakl vypínač a bylo ticho. Ticho a bezvětří, které najednou skončilo poryvem větru. Spolu s větrem se zvedly i vlny a ze skály se skutálel malý kamínek.

Jak tak pozoruji, kam až se dokutálí, najednou neležím v hamace, ale sedím v jejích troskách na zemi v písku. Možná jsem neměl tolik večeřet. Hamaka rupla ve švu a je pro svůj původní účel nepoužitelná. Už je skoro tma, na západě je sice něco málo vidět, ale na východ, do stěny za mnou, už vidět není. Šplhat v tomhle nesvětle neznámou kozí stezkou se mi ani trochu nechce a příliv už je tak vysoko, že kolem skály neprojdu. 

S čelovkou na hlavě jsem našel asi nejrovnější místečko nad přílivovou čárou a odházel z něho odpadky a kamení. Z vyvrácené kokosové palmy jsem odlámal ty obří listy a vypletl z nich nouzovou matraci. Z pohotovostní kapsy batohu jsem vylovil hliníkovou termofólii, co bývá v autolékárničce, a společně se zbytky hamaky z ní vyrobil ucházející ležení. Není sice moc daleko od čáry přílivu, ale dál a výš to nejde, tam už začíná ta hora a skála.


Usnout se mi ale nedaří. Vítr pořád zesiluje a vlny jsou vyšší a pořád blíž. 

Vyfotit blesk není jenom tak. Pokud zrovna neblýská nepřetržitě.

A pak se nad mořem zablesklo. Nejdřív jsem si myslel, že je to náhoda, ale blýsklo znovu. Počítám vteřiny mezi bleskem a hromem, jak jsme se to učili nejdřív na pionýrském táboře a pak i od soudruha kapitána ve vojenském výcvikovém prostoru Doupovské hory. Napočítám deset vteřin. Při rychlosti zvuku 340 metrů za vteřinu je bouřka asi 3 a půl kilometru od břehu.

Okamžitě se mi vybaví vygooglovaná informace o počasí na Komorách: v období prosinec – duben riziko cyklónů. Paráda, to mi ještě chybělo, jako by ta hamaka byla málo! Koukám do tmy a počítám blesky. Nejdřív 3 za minutu a pak 5. Hřmí prakticky nepřetržitě, takže už nedokážu odhadnout, který hrom patří ke kterému blesku. Jestli se vlny ještě víc zvednou, bude to mokrá a studená noc. A navíc je fantazie potvora a kreslí hrozivé scénáře.

Píšu Tomášovi (domů nemůžu, to bych je zbytečně děsil), že se začínám bát a jestli se bouřka přiblíží, začnu hledat palmu, ke které se můžu provazem z hamaky přivázat, aby mě nespláchly bouřkové příbojové vlny.  A taky, že když přežiju, koupím mu novou hamaku.
Tomáš, jako by mu bylo jasné, že přeháním, posílá smajlíka a rozkaz: „Lékárníku, neumírej!“ 

Pak vypadne signál a nemůžu se zeptat, jestli mu jde víc o mě nebo o hamaku. Na vtipkování mě ale brzy přechází nálada a už se hrozně těším na ráno, až mu budu posílat zprávu: "Přežil jsem!"

Ale nemůžu si dovolit předbíhat události. Tmu ve vteřinových intervalech prosvěcují blesky a nepřetržitě hřímá. Říkám si, že jednou z toho bude poutavé vyprávění, ale teď není. Bouřku mám sice rád, ale někde na verandě. Teď se bojím už víc než jenom trochu.

A pak, jakoby toho ještě pořád nebylo dost, mě za ucho ťukne kamínek velký jako dětská pěstička. Jenom se pomalu přikutálel, ale ťuknutí jsem cítil dobře. Mít větší rychlost, dost by to bolelo. Padat z větší výšky, ani nechci pomyslet. Přesně tohle mi ještě chybělo. Kvůli bouřce jsem na dědovo varování skoro zapomněl.

A tak nad ležení vyrovnávám velké kameny. Největší, jaké unesu a taky další palmové listy. Ty jsem ohýbal do oblouku a zespoda ještě podložil dalším kamením. Blesky mi na to stavění svítily jako obrovský stroboskop a hromy zněly jako pekelná skladba trash metalové kapely. Nakonec mám takový ochranný plůtek. Nad místo, kde budu mít hlavu, ještě pro jistotu instaluji batoh.  

Je mi jasné, že proti kamenům velikosti tenisáku a větším to bude stejně asi houby platné, ale dělám, co můžu. S trochou štěstí se případné menší padající kameny odrazí a přeskočí mě. A taky si říkám, že jsem nejspíš paranoidní a těch kamenů nespadne tolik. Vlastně jsem za celé odpoledne a večer zaznamenal jenom ten jeden.

Celou severozápadní oblohu lemují blesky. Dokonce je zvládnu i vyfotit. Myslel jsem, že to mobilem nedám, ale je jedno, kdy zmáčknu spoušť, pokaždé tam nějaký je. Zasunu se co nejvíc pod plůtek a zkouším usnout. S výhledem na bleskobití nad mořem a zátarasem proti kamenům nad hlavou to jde těžko. 

Uklidňuje mě jenom houf lodiček s blikajícími lucernami na moři. Ti rybáři by tam asi nezůstávali, kdyby se bouřka blížila, nebo ano?



Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Lékárníci ve filmu - Básníci

  Popelky filmové produkce Zábava se tu nekoná, noc je jak černá madona, jen když se půlnoc přiblíží, princezna smutná za mříží čeká, že někdy zazvoní spanilý rytíř na koni. Znáte? Pamatujete si? Čtvrtý díl básnické série se začal připravovat v roce 1992. Tereza Brodská se v roli čerstvé absolventky farmaceutické fakulty Ute [1] chystá sloužit noční, lékárenské službě se pomalu krátí dech a u Bednaříků v Trutnově se finišuje s převodem úplně první lékárny do soukromých rukou. V době premiéry (22. 7. 1993) bylo Tereze Brodské 25 let, já měl za sebou druhý ročník a Ondra Bednařík na rozhodnutí o přijetí na farmaceutickou fakultu teprve čekal. Film považovali mnozí kritici za nejhorší ze série a režiséru Kleinovi dávali za vinu přílišný důraz na karikování tehdejších reálií a také vtipy příliš laciné a unavené. Možná ano. Na rozdíl od předchozích tří dílů, ze kterých měla Karolína (na fakultě ta hezčí a pečlivější polovina naší dvojice) ...

Téměř 2 miliony rizikových balení

Dne 5. září informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv o závadě v jakosti minimálně jedné (ale až tří šarží) pro 5 léčivých přípravků Atram, Neurol (dvě různé síly), Oxazepam a Prednison. Celkem 8 šarží a zhruba 60 000 balení. Zjištěná závažnost rizika byla důvodem pro rozhodnutí stáhnout uvedené vadné šarže všech výše uvedených přípravků až z úrovně pacientů a dalších 50 000 balení ze zdravotnických zařízení.  Celkem 110 000 balení pouze v České republice a dalších zhruba 1 milion 800 tisíc v evropském měřítku. Pojem „závada v jakosti“ je v informaci SÚKL vysvětlen větou: „… je možné, že balení bude obsahovat jiný lék, než jaký mu byl původně vydán.“ Co takové eufemické vysvětlení znamená v praxi a jak rozumět odůvodnění? V praxi to znamená, že nikdo není schopen odhadnout, jaké účinné látky jsou v tabletách toho, kterého léčivého přípravku. A možných kombinací záměn může být mnoho. Od relativně málo rizikov...

Lékárníci ve filmu - Síť lékáren Dobrodinec, doktor Martin, paní Kunešová a ti druzí

Když už píšeš o těch filmech s lékárnickými rolemi, napiš, prosím, taky o tom děsným seriálu Doktor Martin. Hraje ho Donutil a říká lékárnici paní Kunešová... A mám to. A to jsem o seriálech nechtěl psát vůbec. Na přání udělám vyjímku. A vezmu to z jedné vody na čisto. Jak to s těmi seriály vlastně je, hlavně s těmi nekonečnými. Doktor Martin   měl být komediální seriál. Česká televize natočila 2 řady, a tou druhou řadou to skončilo. V diskusi na webu lékárnické komory se k seriálu objevilo několik nelichotivých poznámek, zejména kvůli charakteru posta vy lékárnice Sandry Kunešové.  foto: Česká televize Hrála jí Milena Steinmasslová a vcelku věrohodně ztvárnila scénářem předepsané charakterové vlastnosti Blběny Obecné (to mám z jiného mailu), jež je stižena mírnou hysterií a lehkou hypochondrií. A že jí namachrovaný profesor a chirurgická kapacita z velkoměsta říká paní Kunešová? No a co. V jiném seriálu z lé...